Hue - cisárske mesto

Hue - cisárske mesto
Hue - cisárske mesto

Bývalé hlavné mesto Vietnamu

Posledná cisárska dynastia Nguyen žila v Hue v rokoch 1802 až 1945. Mesto sa nachádza na hraniciach severného a južného Vietnamu, a preto bolo svedkom mnohých bitiek.

Dvojitý zápis v UNESCO

Hue sa môže ako jedno z mála miest na svete pýšiť zápisom na zoznam UNESCO hneď dvomi pamiatkami. Nielen Cisársky palác Hue, ale aj miestna unikátna hudba, sú na zozname svetového kultúrneho dedičstva. Hudbu si môžete vypočuť napríklad na lodi plávajúcej po rieke Huong.

Citadela
Hue - císarské mesto

V srdci mesta Hue sa nachádza komplex obohnaný dlhou hradbou z 19. storočia. Pri ofenzíve Tet bola pevnosť obsadená vojskom Severného Vietnamu a Vietcongu. Juhu nezostávalo nič iné, než Cisársku pevnosť rozstrieľať a rozbombardovat. Z pôvodných 148 budov sa zachovalo terajších dvadsať a nájdete v nich zreštaurované Zakázané Purpurové mesto.

Demilitarizovaná zóna (DMZ)
Hue - císarské mesto

Časť krajiny, ktorá od roku 1954 delila Vietnam na dva štáty, sa stala nejmilitarizovanějšou oblasťou na svete. Práve tu bolo dejisko tých najkrvavejších bitiek celej vojny. Navštívte tunely Vinh Moc, v ktorých sa pred bombovými útokmi schovávali dedinčania a nedobytnú americkú základňu Khe Sanh.

Císarské hrobky
Hue - císarské mesto

Panovníci dynastie Nguyen si nechávali stavať svoje vlastné hrobky na juhu od Hue. Celkovo bolo postavených 7 hrobiek a medzi tie najznámejšie patrí hrobka cisárov Tú Duc, Minh Mang a Khai Dinh. Odporúčame tiež navštíviť miestne mauzóleum, ktorý bol turizmom ignorovaný.

Pagoda Thien Mu
Hue - císarské mesto

Jedným z ďalších vietnamských symbolov je sedempodlažná pagoda, ktorá je zasvätená reinkarnácia Budhu. Pagoda je spájaná s mníchom Thich Quang Duce, ktorý sa v roku 1963 nechal upáliť v centre Saigone na protest proti vláde vtedajšieho prezidenta Ngo Dinh ziemi. Jeho smrť sa stala inšpiráciou pre ďalšie protestné akty vo svete.

Plavba Voňavou riekou
Hue - císarské mesto

K zaujímavým miestam Hue, ako sú Cisárske hrobky alebo Pagoda Thien Mu, sa môžete vydať na lodi. Jednou z možností je nočná plavba s kapelou hrajúcu na tradičné hudobné nástroje a následným vypúšťaním papierových lodičiek pre šťastie.

Kráľovská večera - vžite sa do úlohy panovníka dynastie Nguyen a vychutnajte si tradičnú kráľovskú hostinu so živou hudbou.