Nakupovanie vo Vietname

Nákupy nechajte na záver dovolenky

Vietnam je skvelé miesto na nakupovanie. Odporúčame si nechať nákupy ku koncu pobytu, kedy už budete poznať ceny tovaru a budete "zbehlí" v zjednávanie. Navyše Vás pri cestovaní nebude ťažiť ťažká batožina.

Vyjednávajte, vyjednávajte, vyjednávajte

Suveníry, oblečenie a ďalší tovar (okrem potravín) nemajú pevne stanovenú cenu. Pri troche šikovnosti sa dá bez problémov cena zjednať aj o 50 percent. Stačí byť trpezlivý a nedávať najavo, že Vám na nákupe záleží.

Nakupovanie vo Vietname

Tržnice

Najlacnejšie nákupy zaobstaráte na tržniciach, kde využijete zjednávanie najviac. Na miestnych trhoch môžete kúpiť takmer čokoľvek. U niektorých predajcov je naozajstná zľava 50% a vyššie. Takúto zľavu väčšinou získate skoro ráno alebo pred večerom (okrem nočných trhovísk). Pri zjednávaní sa usmievajte a buďte priateľskí.

Pri zjednávaní dobre funguje aj stratégia "odchádzanie", kedy pri zjednávaní zdvorilo odmietnete cenu a na oko odídete. Predávajúci cenu obratom zníži.

Nakupovanie vo Vietname

Obchodné reťazce

Ani Vietnamu sa nevyhli siete obchodných reťazcov. Nájdete tu značky ako Co.op Mart, Big C, Citimart, Fivimart, INTIMEX, Maximark, Parkson a minimarkety Family Mart, K Circle, Savimart, Hapro Mart, Starmart. Tu sú ceny pevné a prevažne vyššie ako v malých obchodoch či trhoviskách. Kvalita tovaru je však na lepšej úrovni.

Nakupovanie vo Vietname

Kamenné obchody

Ak nemáte chuť nakupovať vo väčších supermarketoch, môžete využiť menších kamenných obchodíkov, ktoré sa vo Vietname vyskytujú takmer všade. Sú otvorené celý deň, zvyčajne v čase od 6 do 22 hodín. Ceny sú porovnateľné so supermarketom a nezjednáva sa.

Nakupovanie vo Vietname

Pouliční predavači

Pouliční predavači sú obchodníci s pojazdnými stánkami, vozíkmi alebo tyčami zavesenými cez rameno. Obchodníci najčastejšie predávajú rôzne druhy tovaru - jedlo, ovocie a zeleninu, suveníry. Vyskúšajte si nakupovanie v netradičnom "obchode". A nezabudnite na zjednávanie ...