Čo robiť vo Vietname

Vietnam v skratke

Dramatické hory severu, vyhlásené pláže od pobrežia stredu na juh, historické mestečká v centrálnej časti a odlišnej kultúry 54 národov. To všetko Vietnam v skratke ponúka. Okrem iného je možné pri dovolenke navštíviť aj chrámový komplex Angkor Wat (Kambodža).

Každý si nájde svoje

Ďalším veľkým lákadlom je ochutnávka skvelej vietnamskej kuchyne, ktorá sa delí na 3 rôzne oblasti. Vietnam ponúka dovolenku ako pre aktívnych cestovateľov, ako aj pre tých, ktorí chcú relaxovať na pláži.

Čo robiť vo Vietname

Čo vidieť vo Vietname

Jeden z nových prírodných siedmich divov sveta, zátoka Halong, je určite miestom, ktoré treba vidieť na vlastné oči. V kedysi významnom ázijskom prístave Hoi An sa akoby čas zastavil v 17. storočí pri pohľade na zachovalú architektúru inšpirovanú všemožnými národmi, ktoré tu obchodovali. Dalat je skvelou ukážkou toho, ako vyzeralo mesto z čias francúzskej kolónie. Farebné plávajúce trhy, ovocné sady, ryžové polia, rybie farmy a malebné dediny ... Takto vyzerá krajina okolo delty najväčšej juhoázijskej rieky Mekong, ktorá je zdrojom potravy pre viac ako tretinu krajiny.

Čo robiť vo Vietname

História

Dejiny Vietnamu, štátu, ktorý veľkú časť svojej histórie preválčil, sú naozaj bohaté a zaujímavé. Prvé dôkazy o osídlení severe Vietnamu sú cez 500 000 rokov staré. Na území južného Vietnamu boli Khméri a v strednom Vietname Čamovia, ktorí nakoniec prišli o svoje územie. Od 2. stor. pr. nl. l. do 10. st. ovládali Vietnam Číňania. Následne sa Vietnam osamostatnil a neustále bojoval proti Mongolom a Číňanom. Za vlády dynastie Nguyen v 19. st. zkolonizovali Vietnam Francúzi. V rokoch 1940-45 dočasne prevzali moc Japonci. V roku 1954 vyhrali Vietnamci bitku proti Francúzom v Dien Bien Phu. Vietnam bol potom rozdelený na komunistický (sever) a demokratický (juh) a začala tzv. Americká vojna, ktorá sa skončila v roku 1975 porážkou Južného Vietnamu. Po roku 1975 Vietnamci oslobodili Kambodžu a v 80. rokoch mali pár bitiek proti Číne o hranice a more. V 90. rokoch zrušila Amerika Vietnamu obchodné embargo.

Čo robiť vo Vietname

Etnické zloženie

Vietnam je multietnickou krajinou, ktorá sa skladá oficiálne z 54 etnických skupín. Každá skupina má vlastný jazyk, životný štýl a kultúru. Väčšinu (86%) tvoria Kinh čiže Vietnamci, medzi ďalšími výraznejšími skupinami sú Tay, Thai, Muong, Khmer, Hoa alebo Hmong. K lepšiemu poznaniu týchto minorít odporúčame navštíviť Severozápadný Vietnam (Sapa) alebo južnú časť stredného Vietnamu (medzi Dalat a Buon Ma Thuot).

 

Čo robiť vo Vietname

Relax a zábava

Kúpeľníctvo je vo Vietname na veľkom vzostupe a ich služby "hýčkanie tela" sú deň odo dňa kvalitnejšie, skúste si napríklad bahenný kúpeľ v Nha Trang. Masážne služby nájdete takmer v každom meste alebo v hoteli. O tie najmenšie sa postarajú zábavné centrá, ako sú Vinpearl land v Nha Trang, Ba Na v Danangu alebo rôzne akvaparky vo väčších mestách. A samozrejme vietnamské pláže ponúkajú skvelé miesto pre relaxáciu.

Čo robiť vo Vietname

Šport

Ak máte radi aktívnu dovolenku, tak sa vo Vietname nestratíte. Po celej krajine sa môžete venovať cyklistike, pešej turistike, zatiaľ čo pri pobreží sa ponuka rozširuje o kajakárstva, surfing, potápanie a ďalšie vodné športy. Horolezectvo sa vo Vietname pomaly rozširuje v zátoke Halong a v blízkej dobe ho bude nasledovať Ninh Binh a Phong Nha. Pre milovníkov golfu odporúčame vyhlásená ihrisko v Dalat a Phan Thiet. Posilňovne môžu byť samoobslužné a bezplatne v parkoch alebo vo Vašom hoteli.