Očkovanie a bezpečnosť

Očkovanie na cestu do Vietnamu

Očkovanie na cestu do Vietnamu nie je povinné. Medzi odporúčané očkovanie patrí žltačka A + B, brušný týfus a tetanus. Tropické choroby ako malária, horúčka dengue a japonská encefalitída sa vyskytujú úplne ojedinele.

 

Zásady stravovania a pitia 

Z dôvodu zdravotnej istoty neodporúčame piť vodu z kohútika, ale balenú. Vo Vietname je zvykom, že sa predáva jedlo čerstvé a veľmi chutne upravené. Stravovanie je bezproblémové, ale aj napriek tomu odporúčame jesť v reštauráciách či pouličných stánkoch s väčším počtom návštevníkov.

Očkovanie a bezpečnosť

Bezpečnosť vo Vietname

Vietnam je pre turistov bezpečná destinácia. Avšak aj tu je možné sa stretnúť s drobnými krádežami. A to hlavne v nočných hodinách a miestach s veľkou koncentráciou osôb. Preto buďte opatrní na svoje osobné veci (foťáky, peňaženky, atď.).

 

Očkovanie a bezpečnosť

Pešo v rušných mestách

Vietnamské cesty, vo veľkých mestách, sú veľmi rušné. Autá, motorky, cyklisti aj chodci sa rútia ulicami a vytvárajú doslova chaos. Niekedy je pre turistov ťažké prejsť cestu - hlavne na miestach, kde nie sú semafory. Miestni vodiči sú ale na chodcov zvyknutí, preto tiež ochotne pribrzdia alebo zastavia. Preto odporúčame byť v strehu a dbať na bezpečnosť.

 

Očkovanie a bezpečnosť

Cestovanie taxíkom

Ak sa rozhodnete na cestovanie využiť taxislužby, môžete ako dopravný prostriedok zvoliť auto, mototaxi alebo rikšu. Ak zvolíte auto, je z finančných dôvodov výhodné využiť vozidlo s tachometrom, ktorý spočíta presnú cenu dopravy. U vozidiel bez tachometra je potrebné pred jazdou dojednať cenu a potom nastúpiť.

Medzinárodná služba Uber Taxi už začala fungovať vo veľkých vietnamských mestách, napr. V Hanoji ponúka bezkonkurenčné sadzbu 5 000 VND za kilometer.

Očkovanie a bezpečnosť

Kriminalita

Pozor na vreckárov v rušných miestach, kde je veľa ľudí. Najlepšie urobíte, keď si peniaze rozdelíte a schováte do viacerých miest / vreciek. Hlavne dámy by si mali dávať pozor na kabelky, šperky a elektronické zariadenia. Večer používajte na prepravu overené taxi spoločnosti.

Očkovanie a bezpečnosť

Nakupovanie - obozretnosť

Pri nákupe čohokoľvek sa vopred spýtajte na cenu, ak nie je napísaná, znamená to, že u všetkých obchodníkov sa dá zjednávať. Ak si ale nie ste istí cenou, navštívte supermarkety, ktoré síce majú vyššie ceny, ale sú vopred jasne dané.

Očkovanie a bezpečnosť

Nočný život

Ak ste milovníkmi nočného života, vo Vietname si prídete určite na svoje. Je to krajina, kde to v noci naozaj žije. Obchodíky, pouličné stánky, reštaurácie, nočné kluby, diskotéky ... To všetko tu ožíva a láka turistov i miestnych obyvateľov na pobavenie a nasávanie atmosféry vietnamskej noci.

Očkovanie a bezpečnosť

Jedlo nezvyklosti

Vietnamci naozaj zjedia všetko, "čo má nohy alebo sa plazí". Pokiaľ ale nebudete vyhľadávať extrémne netypická jedlá, na tanieri také,, delikatesy "nedostanete. Nutné dodať, že tieto pokrmy nie sú najlacnejšie a nepatria do každodenného jedálnička vo Vietname. Ak však chcete všetko vyskúšať, je možné, že Vám takéto jedlo miestni ani nepredajú alebo si z Vás urobia atrakciu.