Stravovanie

Najchutnejšie z celej Ázie

Vietnamská kuchyňa patrí medzi najlepšie hodnotené na svete. Ochutnávka miestnych pokrmov, ako sú hovädzia polievka Pho Bo, bagety Banh Mi alebo rezance Bun Cha, je bezpochyby súčasťou každej dovolenky vo Vietname.

Reštaurácie alebo pouličné jedálne 

Stravovanie v pouličných jedálňach patrí celkom určite k tomu najzaujímavejšiemu a najchutnejšiemu, čo môžete vo Vietname skúsiť. Okrem priaznivých cien sa Vám dostane skvelé jedlo. Platí pravidlo, kde je plno, je dobré jedlo.

Veľký sprievodca vietnamskou kuchyňou

Jedlo a pitie vo Vietname

Vegan/Vegetarián

V krajine, kde prevláda budhizmus, nie je ťažké si nájsť vegetariánske jedlo. Súčasťou vietnamského jedálnička vždy bolo a je veľa zeleniny a tofu. V prípade, že sa budete stravovať mimo veg podniky, vyhľadajte mon Chay (veg jedlo) alebo Com Chay (veg jedlá s ryžou) a poproste, aby do jedla nepridávali rybaciu omáčku nước.

Vietnamci nerozlišujú raňajky, obed a večera. Pre celý deň sú k dostaniu všetky druhy jedál.

Jedlo a pitie vo Vietname

Ovocie a zelenina

Vo Vietname narazíte na veľa druhov exotického ovocia. Menovite pittaya, papája, pomelo, rambutan, mango, longan, jackfruit, liči, kokos, kramabola, kaki, durian, anona, mangosteen, star apple, Sapodilla a ďalšie.

Vietnamci zeleninu a bylinky milujú, nie je jedlo, ktoré by neobsahovalo tieto výrazné ingrediencie vietnamskej gastronómie.

Jedlo a pitie vo Vietname

Tradičné rodinné stolovanie

Vietnamské rodiny sa schádzajú aspoň raz denne pri stole, kde si dávajú spoločne jedlo - najčastejšie pri večeri. Hlavnou prílohou býva ryža, ktorú má každý člen rodiny v miske a k tomu sa dáva späť paličkami zelenina a mäso zo spoločného taniera. Mali by ste dávať pozor, aké časti mäsa si beriete, pretože tie najlepšie časti patria z úcty starým ľuďom. Pokiaľ ich ale odmietne, je možné, že ako hosť ich dostanete do misky Vy. Večera sa zapíja polievkou.