Peniaze a služby

Staňte se milionářem

Hlavnou vietnamskou menou je Dong (VND).  1 000 DONG je približne 0,04 €. Bankovky vo Vietname sú papierové v sumách 500 až 5 000 a plastové s hodnotami 10 000 až 500 000.

Mince vo Vietname

V roku 2003 sa opäť v krajine objavili mince v hodnotách 200, 500, 1 000, 2 000, 5 000. Nie sú však medzi ľuďmi obľúbené, pretože sa im vo vreckách strácajú. Očakávajte prípadne aj možné odmietnutie pri platbe mincami.

Peniaze a služby

Výmena Vietnamskej meny Dong

Menu, ktorú by ste si mali vziať do Vietnamu, je euro alebo americký dolár. Obe meny vymeníte naozaj všade a dá sa nimi aj v prípade núdze platiť. Odporúčame vymieňať peniaze v bankách či zmenárňach. Sú skoro na každom rohu a ponúkajú dobré kurzy. Ďalšou alternatívou je zlatníctvo, prípadne hotelovej recepcie.

 

Peniaze a služby

Kreditné karty

Pri platbe kartou sa občas stretnete s prirážkou 1,5-3%, pokiaľ sa nejedná o nákup v supermarkete alebo jedlo v honosnejšej reštaurácii. Bankomaty vo Vietname nájdete v mestách takmer na každom rohu. Výber z bankomatu je limitovaný a za transakciu si vietnamské aj slovenské banky strhávajú poplatky.

Ako alternatíva je tu možnosť prevodu peňazí napr. Cez Western Union. Tieto služby ale nepatria medzi najlacnejšie.

Peniaze a služby

Zoznam najväčších bánk, kde vyberiete s kartou

EXIMBANKA - limit 2 mil. VND / ANZ Bank - limit 4-10 mil. VND (denné max. Výber 15 mil. VND) poplatok 40 000 VND / Vietcombank - limit 2 mil. VND poplatok 20 000 VND / Techcombank - limit 2 mil . VND poplatok 30 000 VND / BIDV Bank - limit 3 mil. VND poplatok 60 000 VND / Agribank - limit 3 mil. VND (denné max. výber 25 mil. VND) poplatok 20 000 VND / Seabank - limit 2 mil. VND / Citi Bank - limit 8 mil. VND poplatok 60 000 VND / MB Bank - limit 5 mil. VND

Peniaze

Ceny vo Vietname

Vietnam patrí medzi cenovo dostupné štáty v Juhovýchodnej Ázii. Doprajte si jedlo medzi miestnymi, ktoré Vás vyjde priemerne okolo 1 €, zahryznite sa do Banh Mi bagety za 0,40 € alebo si dajte trojchodové večeru pre dve osoby za 10 €. Takmer všade sú k nájdeniu kvalitné ovocné džúsy do 0,80 €, kávy za podobnú cenu alebo čerstvý zelený ľadový čaj, ktorý býva aj zadarmo. Bia Hoi (čapované pivo) za 0,20 €, koktaily od 1€ alebo fľašu vína Dalat za 1,5 €. Taxi jazdí za sadzby pohybujúce sa na 0,04 € / km.

Peniaze a služby

Sprepitné

Vo Vietname nie je zvykom dávať prepitné v reštauráciách, krčmách, obchodoch, trhoch, na ulici alebo aj za taxislužbu. Stávajú sa prípady, keď pri odchode nechávate miestnemu pár drobných a on za vami beží cez celú ulicu s peniazmi na vrátenie. Iba v cestovnom ruchu nebývajú tipy zahrnuté v cene a väčšinou sa odmeňujú vodičovi alebo sprievodcovi za kvalitné služby.

Peniaze a služby

Telefonovanie a roaming

Roaming vo Vietname funguje, ale odchádzajúce aj prichádzajúce hovory sú veľmi drahé. Ak budete potrebovať miestnu SIM,-nabitá karta stojí cca 5 € (Viettel, MobiFone neboVinaphone). Medzinárodná predvoľba Vietnamu je +84.

Peniaze a služby

Internet

Internetové "kaviarne" sú široko dostupné vo všetkých turisticky navštevovaných oblastiach. Cena za 1 hodinu používanie internetu je asi 0,01 €. Môžete si tu aj vytlačiť alebo skopírovať dokumenty. WiFi zadarmo má väčšina hotelov, kaviarní alebo reštaurácií. Najlepšie pokrytie ponúka Viettel a po ňom Vinaphone s Mobifone.

Ak ste na rušných uliciach a hľadáte WC, odporúčame nájsť internetovú kaviareň, ktoré sú naozaj všade a zaplatiť si najnižšiu sadzbu.