Dalat - mesto záhrad

Dalat - mesto záhrad
Dalat - mesto záhrad

Francúzsko uprostred Vietnamu

Raňajky s výhľadom do rozkvitnutej záhrady, príjemné počasie a nádherná horská panoráma v Indočíne, to je Dalat. Na odporúčanie francúzsko-švajčiarskeho lekára Alexandre Yersin na konci 19. storočia vybudovali Francúzi toto unikátne horské mesto.

Made in Dalat

V Dalat nájdete najkvalitnejšie ovocie a zeleninu, kávové a čajové plantáže a hlavne hŕbu kvetov, ktoré sa vyvážajú až do Hanoja ako produkty najvyššej kvality. Mesto je preslávené aj vínom "Vang Dalat".

Bláznivý dom

Vietnamská nekonvenčná architektka a vizionárka Dang Viet Nga postavila v Dalat dom, ktorý je prirovnávaný k stavbám katalánskeho génia Antoni Gaudího. Prvá časť komplexu bola otvorená už v roku 1990, je v ňom penzión s 10 izbami - každá izba je tematicky zameraná a inšpirovaná jedným zvieraťom. Vnútro domu pripomína tunely a kvapľové jaskyne.

Kvetinové záhrady Dalat

Dalat má vďaka svojej nadmorskej výške (1500 m. N. M.) Príjemnú klímu - preto je občas prezývaný "mesto večnej jari". Toto mierne podnebie je vhodné pre pestovanie orchideí, hortenzií, ruží alebo ľalií. Pre milovníkov flóry je preto návšteva týchto záhrad nezabudnuteľným zážitkom.

Centrum hodvábu

Môžete si tu pozrieť celý proces výroby hodvábu - od kokonov namočených v horúcej vode až po samotné spriadanie tkaniny. Niektoré výrobky si tu môžete zakúpiť. Centrum hodvábu sa nachádza asi 25 kilometrov západne do Dalat a cestu môžete spojiť s návštevou vodopádov.

Vodopády v okolí Dalatu
vodopády v Dalat

Mesto Dalat je obklopené krásnou ázijskou prírodou s mnohými vodopádmi, jazerami, pramenmi a malebnými kopčekmi. V najbližšom okolí nájdete asi 10 vodopádov. Najznámejšie sú vodopády Elephant, vedľa ktorých sa nachádza pagoda Linh An.