Angkor Wat - Kambodža

Angkor Wat - Kambodža
Angkor Wat - Kambodža

Pozostatky kmérskej civilizácie

Chrámy v Angkoru sú jednou z najdôležitejších kultúrnych pamiatok v Juhovýchodnej Ázii. Angkor bol jedným z najväčších miest na svete v čase vrcholu kmérskej civilizácie. Od roku 1992 je Angkor Wat zapísaný na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Niekoľko náboženstiev naraz

Väčšina chrámov bola postavená hinduistickými vládcami, však oficiálne náboženstvo sa niekoľkokrát zmenilo a dodnes v nich môžete nájsť oltár a symboliku hinduizmu i budhizmu.

Siem Reap - brána do Angkor Wat

Hlavné mesto rovnomennej provincie je vstupnou bránou pre výlety k chrámom v Angkoru. Mesto bolo pomenované na počesť slávneho víťazstva Khmérov nad thajskou armádou - názov Siem Reap doslova znamená "porážka Thajsku". Môžete sa odtiaľto vydať na bicykli (ak počasie dovolí) alebo s vodičom k 7 km vzdialenému chrámovému komplexu. Odporúčame vyjsť veľmi skoro, aby ste stihli východ slnka a užili si magické momenty nového dňa bez davov turistov.

Angkor Wat

Tento najznámejší chrám, ktorý poznáte z každej fotografie, je oddelený vodnou priekopou. Za ním sa rozlieha jeden z najväčších náboženských komplexov na svete. Bol postavený v 12. storočí ako vrcholný príklad kmérskej architektúry a symbol Kambodže - nájdete ho okrem iného na štátnej vlajke a na bankovkách.

Bayon

Tento chrám nadväzuje na typ pyramidovitých chrámov, ale od ostatných sa odlišuje počtom veží, ktoré sú zo všetkých štyroch strán zdobené obrími tvárami - či už stojíte kdekoľvek, máte pocit, že Vás niekoľko desiatok tvárí neustále sleduje a stráži. Ak sa k chrámu vydáte od severu, budete míňať úžasnú, niekoľko metrovú Terasu slonov.

Ta Phorm

Na rozdiel od väčšiny chrámov bol Tá Phorm ponechaný v stave, v akom bol nájdený archeológmi. Aj preto je jedným z najnavštevovanejších chrámov - nachádza sa uprostred džungle a z kamenných trosiek vnútri vzrastajú nádherné stromy a koreňové systémy, ktoré sa plazia po kamenných stenách.