Hanoj - hlavné mesto Vietnamu

Hanoj - hlavné mesto Vietnamu
Hanoj - hlavné mesto Vietnamu

Hlavné lákadlá Hanoja

Hanoj bola vojnami takmer nedotknutá a centrum teda zostalo zachované. Mesto je preslávené skvelým pouličným jedlom a domácky vyrábaným pivom Bia Hoi! V bujarých uličkách starej štvrti objavíte rýchly život tejto staronovej ázijskej metropoly.

Cez tisíc rokov stará história

Hanoj bola založená v roku 1010 ako Thang Long "mesto vzlietajúceho draka". Status hlavného mesta si držala od svojho založenia do začiatku 19. storočia a následne po odchode Francúzov v roku 1954.

Stará štvrť (Old Quarter)
Hanoj - hlavné mesto Vietnamu

Fascinujúci labyrint úzkych ulíc, exotická vôňa, klaxon motoriek a ponuky pouličných predavačov. Ak ste hľadali skutočnú Ázii, tak ste tu správne. Pri poznávaní pôvodných ulíc nezabudnite na tržnicu Dong Xuan, v ktorej zoženiete naozaj čokoľvek. Večer ochutnajte pouličné miestne "bia hoi" (čapované pivo) v niektorom z pouličných barov.

Chrám literatúry (Van Mieu)
Hanoj - hlavné mesto Vietnamu

Prvá vietnamská univerzita a tiež vzácna ukážka zachovalej tradičnej architektúry z čias založenia Hanoja. Chrámový komplex tvorí 5 nádvorí a je zasvätený Konfuciovi. V areáli tiež nájdete obrovské kamenné korytnačky nesúce pamätné dosky s vytesanými menami absolventov.

Väznica Hoa Lo
Hanoj - hlavné mesto Vietnamu

Historická francúzska väznica, ktorú ironicky nazývali americkí zajatci ako "hanojský Hilton". Vystavené exponáty sa vzťahujú prevažne k osudom vietnamských revolucionárov v čase francúzskej okupácie a ku "slušnému zaobchádzaniu" s nepriateľskými vojakmi pri vojne s USA. Medzi najznámejších väzňov patril americký kandidát na prezidenta John McCain.

 

Etnologické múzeum
Hanoj - hlavné mesto Vietnamu

Ak sa zaujímate o vietnamské národnostné menšiny, rozhodne by ste si nemali nechať ujsť hanojské etnologické múzeum. V rozsiahlom komplexe nájdete exponáty týkajúce sa tradičného spôsobu života jednotlivých kmeňov vo Vietname.

Vodné bábkové divadlo
Hanoj - hlavné mesto Vietnamu

Zábavné predstavenie bábok z figového dreva stotožňujúce jednoduchých ľudí, zvieratá a mýtické bytosti pohybujúce sa na vode s doprovodom živej kapely. Tajomstvo pôvodnej dedinskej zábavy poľnohospodárov sa odovzdáva z otca na syna, nie na dcéru, ktorá by mohla všetko odniesť ženíchovej rodine.

Pridajte sa k rozcvičke miestnych pri jazere v centre mesta alebo v parkoch. V dopoludňajších hodinách si zahrajte s miestnymi tradičné športové hry.